Tworzysz czy robisz biznes ? | Biznes Zoom
FreshMail.pl

Tworzysz czy robisz biznes?

 

Projektanci mody, rękodzielnicy, plastycy, malarze, artyści wszelkiej maści, twórcy i wytwórcy – co mają ze sobą wspólnego oprócz procesu kreacji? Muszą z czegoś żyć. Próbują więc żyć ze swoich dzieł. Czy da się pogodzić twórczość z robieniem biznesu?

Podejście do biznesu

Artyści biznesmeniNiedawno miałam okazję rozmawiać z grupą projektantów ubrań i dodatków, twórców żyjących ze swojej twórczości. Twórców – przedsiębiorców.

Były to pasjonujące rozmowy, ciekawe podejście do biznesu. Zgoła inne niż to, z którym obcuję na co dzień pracując z właścicielami firm. Artystów w zasadzie nie interesował marketing, promocja itp.

Jestem wyznawcą pewnej ścieżki biznesowej, którą poznałam dzięki czytaniu książek Roberta Kyiosakiego, Joego Vitale czy Briana Tracy. To wielcy biznesmeni, ale też i milionerzy. Ludzie, którzy kochają “robić biznes”. Ich pasją jest biznes jako taki, marketing, sprzedaż. To oni uczą tysiące ludzi na świecie, jak się bogacić. Czerpiąc od nich zrozumiałam, że dla mnie robienie biznesu, to pięcie się w górę, to poszukiwanie nowych dróg, sposobów promocji, marketingu, dotarcia dla klienta i zaspokojenia jego potrzeb. A wisienką na torcie jest oczywiście zarabianie kasy. Takiej pracy towarzyszy też rzecz jasna ciągła edukacja, zmiana, wnioski, przemyślenia, inspiracje, zagubienia, chęć ucieczki i latanie nad ziemią. Z czasem dochodzi również “praca ludźmi” czyli zatrudnianie pracowników. Po prostu rozwój biznesu. I wiecie co? Myślałam, że każdy przedsiębiorca tak ma.

Szycie ubrań

A tu nagle spotkałam się z zupełnie innym podejściem do przedsiębiorczości. Ci twórcy, kreatorzy, wizjonerzy nie interesowali się w zasadzie biznesem. Oni realizowali swoje pasje. Owszem weszli na drogę biznesową, sprzedają swoje produkty, wyroby i to ich napędza. Cieszy ich radość, zachwyt w oczach klienta. Ale to im wystarcza. Jest na życie, jest się w co ubrać;). I już. Ważne, żeby była przestrzeń do tworzenia. Żeby można było wypłynąć na nieograniczone niczym oceany wyobraźni.

Mecenat sztuki

RękodziełoJak tak głębiej pomyślę, to w zasadzie od wieków istniał mecenat sztuki, ale dopiero w tym momencie zobaczyłam w pełni jego zasadność. Ci artyści potrzebują swojej przestrzeni do tworzenia. Swojej klimatycznej pracowni, rozrzuconych rysunków, światła promieni słońca na materiale, zapachu tkanin, czasu na zamyślenie, i czasu na długie poranki i długie noce. To zupełnie inny rodzaj ludzi. To wspaniali ludzie…

Ale artyści w biznesie?…hm czy to w ogóle idzie w parze?

 

Autor: Agnieszka Kubik

Marketing manager i copywriter Biznes Zoom

[email protected];

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

2 thoughts on “Tworzysz czy robisz biznes?

    • Tak, to jest niestety prawda, ale myślę, że dobrze jakby artyści wchodzili w duety biznesowe z marketingowcem-sprzedawcą, który będzie go promował i podzielą się zarobkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top

Pudełko i CD
Chcesz pobrać darmowe infografiki ? Tak!

Wpisz poniżej adres e-mail, na który ma zostać wysłany bezpłany zestaw infografik! Zapisz się na nasz newsletter:

FreshMail.pl