FreshMail.pl

Czy i jak grupy Master Mind mogą pomóc Ci w rozwoju biznesu?

Jesteś początkującym przedsiębiorcą, a może prowadzisz już biznes jakiś czas i masz wrażenie, że doszedłeś do ściany?

Chciałbyś rozwinąć skrzydła przedsiębiorczości i wznieść swoją markę na wyższy poziom?

A może potrzebujesz jakiejś dobrej wróżki, która weźmie na warsztat twoje biznesowe działania, doradzi, odradzi i pomoże wybrać najlepszą ścieżkę?

Na każde z tych pytań odpowiadam: MASTERMIND.

Z czym to się je i dlaczego warto? Czytaj dalej!

Grupa przedsiębiorców pracuje nad rozwojem osobistym

Co kilka głów to nie jedna

 

Często podczas podejmowania działań biznesowych, nowych projektów i idei po prostu potrzebujemy kogoś, kto podzieli się z nami przemyśleniami na ten temat. Liczymy na świeże spojrzenie, garść konstruktywnej krytyki, a może na pokazanie nam drogi, którą nasz potencjał powinien podążać.

Zazwyczaj jednak jest tak, że osoby z naszego otoczenia nie mają czasu, zrozumienia tematu lub kompetencji w określonych tematach, a kiedy zwracamy się po raz kolejny po opinię, spotykamy się z lekkim poirytowaniem.

Doradcy biznesowi natomiast wystawiają słone rachunki, a gdybyśmy tak konsultowali z nimi każdy drobiazg, to nasze konta z pewnością płakałyby nad dawno osiągniętym limitem debetowym.

Jak zatem zyskać kompetentnych i zaangażowanych doradców bez finansowej bolączki?

Poznaj mastermind – słowo, które odmieni twoje biznesowe życie.

 Spotkanie biznesowe grupy przedsiębiorców

Mastermind? A co to takiego?

 

Grupy mastermind są dość małe, najlepiej funkcjonują, kiedy zrzeszają 3-7 osób związanych z biznesem, blogowaniem i podobnymi zajęciami. Członkowie regularnie spotykają się (na żywo lub na wideokonferencji), aby wspierać się wzajemnie w rozwijaniu własnych biznesów.

Spotkania te polegają na wzajemnej motywacji, przekazywaniu sobie rad, wskazówek i inspiracji, a także na wspólnych burzach mózgów i kreatywnych rozwiązaniach biznesowych problemów.

 

Kto może być członkiem grupy mastermind?

 

Przede wszystkim przy dobieraniu osób do swojej grupy, warto zwrócić uwagę na to, by były to osoby zróżnicowane zawodowo, choć połączone podobną tematyką. Ważne, by członkowie pochodzili z różnych środowisk biznesowych, mieli odmienne specyfiki branży i borykali się z innymi problemami. To pozwoli na uzyskanie świeżego spojrzenia z innej perspektywy. Od kogoś, kto nie doświadcza realiów branżowych, w których my się poruszamy.

Dodatkowym aspektem tego zróżnicowania jest to, że członkowie nie będą dla siebie konkurencją, co mogłoby negatywnie wpłynąć na przebieg spotkań.

Spotkanie grupy Master Mind Start up

Zacznij od celu

 

Zanim pojawisz się na pierwszym spotkaniu swojej grupy, musisz określić swój cel, dla którego chcesz w tych spotkaniach uczestniczyć. Dzięki temu będziesz w stanie otrzymać wsparcie i pomoc, które poprowadzą cię do realizacji twoich założeń.

Pamiętaj jednak, że mastermind polega na wymianie. Dajesz, więc otrzymujesz. Potraktuj spotkania poważnie i z najwyższym zaangażowaniem, wpisz je do kalendarza i obiecaj sobie, że będziesz w nich aktywnie uczestniczyć. Tylko w ten sposób możesz spodziewać się najlepszych rezultatów.

 

Zasady grup mastermindowych

 

Spotkaniom mastermindowym przyświeca kilka zasad. Najważniejszą z nich jest zasada poufności. Wszystkie omawiane aspekty biznesowe nie mogą wyjść poza grupę. Dzięki tej zasadzie uczestnicy mogą sobie wzajemnie zaufać i otworzyć się przed sobą, co sprzyja owocnej pracy.

Mastermind to nie spotkania towarzyskie, a więc należy pilnować, aby całość spotkania skupiała się na wspólnej pracy. Pogaduszki i rozmowy niezwiązane z tematem jedynie rozpraszają uwagę i obniżają zaangażowanie i motywację członków grupy.

Regularność, punktualność i zaangażowanie są niezbędne z oczywistych względów. Celem grupy jest wzajemne nakręcanie się i osiąganie razem znacznie więcej niż w pojedynkę. W przypadku braku aktywności prędzej czy później grupa się rozsypie, a co gorsze, całkowicie zniechęci członków do udziału w mastermindach.

Spotkania powinny się odbywać raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Ważna jest ciągłość, aby wszyscy członkowie byli na bieżąco i znali sytuację pozostałych, by móc skutecznie pomóc.

Burza muzgów na spotkaniu Master Mind

Korzyści mastermindów

 

Dzięki uczestnictwu w spotkaniach można zyskać niesamowite korzyści, między innymi:

  • Szybsze osiąganie celów – dzięki motywacji i stymulacji swojego rozwoju
  • Wzajemne uczenie się od siebie – wymiana wiedzy, umiejętności, doświadczeń
  • Nowe pomysły i świeże spojrzenie – rozwiązania z perspektywy, której sam nie potrafiłbyś dostrzec
  • Wyzwania – poprzez wspólne wyzwania członkowie motywują się do osiągania znaczenie więcej
  • Wzajemna promocja – członkowie polecają siebie nawzajem do współpracy w kręgach biznesowych, tworzą kontakty biznesowe i znajdują nowe rynki dla swoich usług

Płatne grupy mastermind

Oprócz zwykłych grup mastermind istnieją również takie, w których uczestnictwo jest płatne. Takie spotkania są moderowane przez wykwalifikowane osoby z doświadczeniem biznesowym i coachingowym. Pilnują oni przebiegu spotkania, porządkują omawiane tematy w postaci map myśli, flipchartów i innych, kontrolują czas i dbają o to, aby każdy z uczestników miał taki sam wkład w działania grupy. Po spotkaniu moderatorzy wysyłają podsumowania spotkań i inne materiały, które mogą być przydatne dla członków grupy.

 

Przekonaj się sam

 

Nie dowiesz się czy to jest dla ciebie, jeśli nie spróbujesz. Znajdź sobie towarzyszy do mastermindu (na przykład wśród członków biznesowych grup na Facebooku) albo dołącz do płatnej grupy, które z łatwością znajdziesz w Internecie. Być może to właśnie bycie członkiem grupy mastermind wzniesie twój biznes na wyżyny, pokazując ci możliwości i potencjał, z którego nie zdawałeś sobie sprawy.  Albo pomoże Ci uniknąć błędów. A skoro o nich mowa, to przeczytaj również artykuł „Błędy w biznesie” tutaj.

Jeśli jednak czujesz, że omawianie swojego biznesu w szerszej grupie nie jest dla ciebie, zawsze możesz przyjść ze swoim problemem na konsultacje z Biznes Zoom. Sprawdź tutaj, co możemy dla ciebie zrobić.

Młodzi przedsiębiorcy po spotkaniu Master Mind

 

Róża Jawor

Marketing Assistant/Grafik

Biznes Zoom

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top

Pudełko i CD
Chcesz pobrać darmowe infografiki ? Tak!

Wpisz poniżej adres e-mail, na który ma zostać wysłany bezpłany zestaw infografik! Zapisz się na nasz newsletter:

FreshMail.pl