7 zalet spotkań networkingowych | Biznes Zoom
FreshMail.pl

7 zalet spotkań networkingowych

Co to jest Networking ?

To aranżowane spotkanie, głównie dla przedsiębiorców, mające na celu powiększenie sieci kontaktów biznesowych poprzez np. rozdawanie wizytówek oraz krótką rozmowę. Najczęściej odbywa się w jakichś salach konferencyjnych, klubach, restauracjach. Ta bardzo korzystna dla przedsiębiorców forma nawiązywania kontaktów jest jednocześnie coraz bardziej popularna. W Warszawie pojawia się w mnóstwo ofert spotkań networkingowych. Praktycznie co kilka dni można znaleźć na Facebooku zaproszenie.

 

Wczoraj i dziś

Jeszcze kilka lat temu spotkania networkingowe były to duże, prestiżowe imprezy, nieraz na 200 osób, organizowane w bardzo wytwornych lokalizacjach. Oczywiście bezpłatne i ze wspaniałymi wykładowcami bądź mówcami motywacyjnymi. Do tego serwowano apetyczny poczęstunek i aranżowano wielką wymianę wizytówkową trwająca bez końca.

Dziś spotkania takie mają bardziej określone ramy i kształt. Co jest nowością pojawiły się spotkania networkingowe z płatnym wstępem. Najlepsze networkingi to jednak takie, gdzie w mniejszym gronie – do 30 osób – jest czas na przedstawienie się poprzez tak zwany Elevator Pitch czyli około minutową czasem dwu-minutową wypowiedź. Mówimy w niej w skrócie o swojej firmie. Warto taką wypowiedź sobie wcześniej przygotować, aby przekaz był atrakcyjny. Są nawet osoby, firmy, które pomagają taką mowę napisać i przećwiczyć. To tzw. nauczyciele storytellingu. Nie dość, że napiszą nam super chwytliwą historię, to powiedzą nam, jak ją opowiedzieć, by powalić publikę na kolana.

Prawdą jest, że na networkingi nie przychodzą wielcy przedsiębiorcy, gdyż zwyczajnie nie mają czasu. Są oni zbyt zajęci, a kontakty biznesowe nawiązują niejako samoczynnie. Spotkamy tutaj osoby, które wciąż poszukują swoich kontaktów, które mają czas na rozwijanie takiej sieci, a więc najczęściej są początkujący lub poszukujący sposobów sprzedaży produktów i usług czy rozwinięcia firmy. Z reguły nie cierpią na dany moment na natłok klientów.

Co ciekawe na takich spotkaniach możemy też poznać wielu doradców finansowych. Takie osoby po prostu wykorzystują miejsce na to, aby pozyskać kolejnych klientów. Najczęściej pracują w strukturach piramidowych opartych jedynie na sprzedaży. Szukają więc oni każdego możliwego sposobu na pozyskanie kontaktów. Z nimi nie musimy nawiązywać relacji…

Dlaczego warto korzystać z takich spotkań?

1. Kontakty
Podczas wszystkich networkingów możemy nie tylko nawiązać kontakty biznesowe z odpowiednimi osobami, ale też poznać swoich potencjalnych podwykonawców, partnerów biznesowych albo sami stać się podwykonawcami dla jakiejś firmy.

2. Poczęstunek i biuro
Podczas płatnych networkingów możemy skorzystać z poczęstunku bądź napić się jakichś wytwornych napojów, nieraz alkoholu. Natomiast bezpłatne networkingi odbywają się w miejscach, które jednocześnie korzystają z własnej promocji, takich jak na przykład biura coworkingowe. Poznajemy więc ciekawe przestrzenie, w których może kiedyś wynajmiemy biuro bądź salkę konferencyjną.
Tak jest np. w Business Link:

3. Prywata
Kontakty, jakie nawiązujemy poprzez spotkania networkingowe, mogą też zainteresować nas na stopie prywatnej. Na takich spotkaniach może się pojawić stylistka bądź masażystka, której od dawna poszukiwaliśmy. Albo fotograf, który zrobi zdjęcia naszym dzieciom.

4. Kobiety kobietom
Bardzo ciekawe i korzystne są też spotkania dedykowane tylko kobietom. Mniej formalne warunki sprawiają, że panie starają się budować wspólne małe społeczności, a nie traktować się jako zażartą konkurencję. Działając potem jako grupa zyskują więcej klientów na raz, gdyż wzajemnie im siebie polecają.

5. Mądrości
Uczestnictwo w towarzyszących imprezie warsztatach i prelekcjach. Koniecznie weźmy w nich udział. Możemy wysłuchać zarówno historii sukcesu, jak i speców od Facebooka czy SEO. Mówcy mogą nas zmotywować do działań odkładanych czy dawno zaniechanych i pokazać nam drogi rozwoju w biznesie.

6. Wspólna energia
Ważnym punktem jest możliwość wyjścia do ludzi. Wiele osób zakłada swoje firmy w domach i spędza większość czasu ze sobą, przed własnym komputerem, tudzież w pracowni. Na networkingach można złapać energię innych ludzi, poznać osoby, które napędzają nas do działania, i dzięki którym wracamy do domu z ogromnymi pokładami chęci do pracy i tysiącami nowych pomysłów na rozwój swojego biznesu.

7. Zrób to sam
Jeśli jesteś z mniejszego miasta czy zakładasz firmę za granicą i będziesz działał dla Polonii, zorganizuj takie spotkanie. Recepta jest prosta. Jeden fajny mówca, coach, wykładowca (może ktoś ze znajomych na początek). Do tego zaproszenie przedsiębiorców, darmowa salka (np. w domu kultury) i kawusia oraz ciasto od cioci Krysi. A całość odbywa się pod szyldem organizatora – czyli Twojej firmy i o tym trąbisz. Wyrabiasz sobie markę i rozpoznawalność. Opłaca się!

Wyszukujcie takie spotkania na Facebooku i korzystajcie dopóki jeszcze czas biznesowy wam na to pozwala. Nawiązane kontakty mogą zaprocentować na lata.

Autor: Agnieszka Kubik

Marketing manager i copywriter Biznes Zoom

[email protected]

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

2 thoughts on “7 zalet spotkań networkingowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top

Pudełko i CD
Chcesz pobrać darmowe infografiki ? Tak!

Wpisz poniżej adres e-mail, na który ma zostać wysłany bezpłany zestaw infografik! Zapisz się na nasz newsletter:

FreshMail.pl